Zdjęcia dyplomowe – jak się przygotować

Zdjęcia dyplomowe - jak się przygotować

Słowem wstępu:

Zdjęcie dyplomowe jest jednym z tych zdjęć, które pozostaje z Tobą na długie lata, a dokładnie na 10 lat, o ile wcześniej dowodu nie zgubisz. Na dokumentach uczelnianych zostaje do końca życia, dlatego warto na nie poświęcić nieco czasu i przygotować się odpowiednio. 
 
Po pierwsze...
 
...przyjdź wypoczęty/a. W dobie różnorodnych programów graficznych nietrudno ukryć drobne niedoskonałości skóry, czy podkreślić makijaż. Jednak żaden program nie poprawi zmęczonego wyrazu twarzy. A nawet jeśli trafi się fotograf-cudotwórca, jaką masz gwarancję, że będzie skłonny poświęcić dodatkowy czas na doprowadzenie Twojej twarzy do porządku? Lepiej nie sprawdzać i przyjśc wyspanym z szerokim uśmiechem na twarzy:)
Ubranie
Na zdjęciu dyplomowym widać zaledwie fragment stroju. Niemniej jednak warto zatroszczyć się o jego schludny wygląd. Zalecamy ponadczasową klasykę w postaci koszuli, dla Pań dodatkowo opcja prostej, eleganckiej bluzki. Osobom o jasnej cerze i włosach sugerujemy wybór wyrazistego, nasyconego koloru, który podkreśli urodę. Nie mamy tu oczywiście na myśli neonowych odcieni, zalecamy jedynie rezygnację z pasteli. Zamiast błękitu lepszy w tym wypadku granat.
Dobrym rozwiązaniem, które ożywi zdjęcie będzie mały kolorowy dodatek (np. niewielka broszka). Jednocześnie należy unikać dekoracji w postaci: szali, dużych korali, wielkich kolczyków, golfów i kapturów. 
 
Dla Panów
Zdecydowanie należy unikać drobnych wzorków na koszuli, które często zlewają się w plamę przy wydruku zdjęć. Osoby o bladej cerze powinny unikać jasnoniebieskich koszul. Dla Panów najlepszym zestawem jest garnitur w stonowanym kolorze (najlepiej granat, szary, czerń) i wyraźny w swym kolorze krawat. 
 
Makijaż
Zacznijmy od Panów - nie, nie zalecamy makijażu:) W trosce o uniknięcie efektu błyszczącej skóry podpowiadamy jedynie, by przed sesją zdjęciową umyć twarz mydłem, które wysuszy nieco twarz i zwiększy szanse na matową cerę.
Panie mają znacznie większe możliwości - przypominamy jedynie - grunt to zachować umiar:)
Na pewno dobrym pomysłem jest rezygnacja z wszelkiego rodzaju perłowych cieni i brokatowych błyszczyków do ust. W kwestii ust - dużo lepszym pomysłem jest matowa szminka, o dwa tony ciemniejsza nod naturalnego koloru ust.
Na koniec...
...trzymaj prosto plecy! Tylko Ci się wydaje, że siedzisz prosto:)
 
Zdjęcia dowodowe
 
Pamiętajcie że zdjęcie dowodowe i dyplomowe to nie to samo zdjęcie (oczywiście może nim być). Od niedawna zdjęcie dowodowe musi spełniać wymagania takie jak zdjęcie do paszportu. Na zdjęciach dowodowych widoczna jest praktycznie tylko twarz ukazująca dwoje uszu. Zdjęcia dyplomowe nie mają aż takich wymagań co pozwala na lepszą prezentacją wizerunku, takie zdjęcie będzie bardzo dobrze prezentowało się w CV.